تبلیغات
آذربایجان - زیبایی های شهر سرعین
انسان هروقت به آذربایجان نگاه می کند عزت و افتخار می بیند.(مقام معظم رهبری)
تاریخ : جمعه 7 بهمن 1390
نویسنده : وطنیم ایران
         تاریخچه شهر سرعین
 
* ساری قئیه 
* سارقین
* سرقین
* سرعین


ساری قئیه درتاریخ سرعین
در تاریخ مجمع البلدان از اطراف اردبیل و دامنه سبلان از آبگرمها تا دره ای بنام ساری دره یادی کرده اند.ساری دره در شمال ساری قئیه (سرعین کنونی) واقع است.ساکنان آن زمان به خاطر وجود سنگهایی به رنگ زرد و خاکهای زعفرانی و سنگ گلداخته های آتش فشان زرد رنگ در قدم به قدم سرعین نام ساری قئیه را برای این شهر انتخاب کرده بودند.
واژه"ساری"برگرفته از زبان ترکی بوده و به معنی "زرد" است.کلمه زرد کلمه مبارکی درمیان مردمان بوده است واحتمال می رود بخاطر وجود پیامبر زردشت ومعبد آناهیتا و آتشکده زردشت در این مکان باشد که مکان مقدسی نیز به شمار میاید.
زرخیز بودن این مکان باز دلیل بعدی می توان باشد. نام ساری قئیه بعد ازسقوط امپراتور ساسانی و با ظهور اسلام رفته رفته در اذهان مردم کم رنگتر شد و با پیدایش سارقین در خرابه های معبد آناهیتا نام دیگری را به خود گرفت.قلعه و یا در حقیقت معبد آناهیتا این معبد مقدس و مکان مئوبدان تبدیل به مکان و جایگاه سارقین شد.
در نزدیکی سرعین یا درست بگویم ساری قئیه روستای هست به نام "درگه سران" که امروزه به نام ورگه سران معروف است.بخاطر این درگه سران نام نهادن که این مناطق نشیمن گاه سران ساسانی بود و کسانی که به دیدار مئوبد موبدان می آمدند به اصطلاح خودشان می گفتند به درگه سران میرویم تا احتیاجات خود را از آن درگاه و از آن مقام دریافت نماییم.
در آن زمان مردم ایران به سه دسته عظیم تقسیم شده بودند:1_موبدان 2_اشراف 3_کشاورزان 
این موبدان هر جاکه اطراق می کردند اشراف چون مور و ملخ دور آن وادی را پر می کردند. هزاران نشانه از دوران ساسانیان در گوشه و کنار شهر سرعین و مناطق سبلان به چشم می خورند.از روستای لاطران گرفته تا آتشگاه سبلان و از آل پارس (الوارس کنو نی) گرفته تا ایران دره سی( یعنی دره ایران که امروزه با نام ایران دره سی معروف است.) همه و همه گویای دوران ساسانیان است. گذشته از این ها ابده ها و سنگ قبر های همیشه زنده گذشته گان و اجداد ما که به خط میخی نگاشته شده اند ادعای ما را ثابت می کند

سارقین
باظهور اسلام و سکوت امپراطوری ایران و حکومت پادشاهان زردشتی این معبد پایگاه و اقامتگاه سارقین شد.سارقین و راهزنان از زیر زمین های معبد به جای پناهگاه استفاده می کردند.و تپه زردشت پناهگاه سارقین شد.دلیلش همین بود که معبد درست درمسیرجاده ابریشم قرار گرفته بود و کاروان های زیادی ازطرف اردبیل و بلاد دیگر به سمت تبریز از دامنه این معبد عبور می کردند.
جاده ابریشم مجد و عظمت معبد آناهیتا را زبان زد عام و خاص کرده بود.و هم اکنون نیز اهمیت وجودی خود را نگاه داشته است.تبریز یولی(راه تبریز)هنوز هم از دامنه اذربایجان پاک نشده است.این جاده از زیر همین تپه تا به دریایه سیاه اناتولی امتداد دارد در زمان نادر شاه افشارسردسته این راهزنان به دست نادر شاه گرفتار و کشته شد.

سرقین
در اواخر سلسله صفوی و در اوایل سلسله افشاریه نام سارقین به سرقین تغییر یافت.شناسنامه ها و اسناد ملکی و مدارک رسمی و دولتی ایران که با نام سرقین مکتوب است شواهد محکمی است که خاطرات گذشته گان را زنده میکند و تاریخ این مرز و بوم را در اوراق سینه ها مینگارند.

موقعیت جغرافیایی شهر سرعین
شهر سرعین در48,5 درجه طول شرقی و 38.5 درجه عرض شمالی با مساحتی در حدود 400 هكتار، در 28 كیلومتری غرب شهر اردبیل قرار دارد. ارتفاع متوسط شهر از سطح دریا 1650 متر می‌باشد.
 سرعین از طرف مشرق با روستای گنزق و از غرب با روستای معروف گازیر(کهریز) و علیداشی و از طرف شمال با روستای بیله دره و کردده و از جنوب با روستای وریناب و کلخوران ویند همسایه هست .قسمت عمده شهر در دره‌ای كاسه مانند كه از شیب‌های ملایم دامنه‌های ارتفاعات سبلان به وجود آمده قرار گرفته است. این شیبها در بخش غربی ملایم و در بخش شرقی همانند دره‌ای در جهت جنوب شرقی باز می‌گردد و از نظر زمین شناسی منطقه‌ای كه شهر سرعین در آن استقرار یافته است، از دورة میوسین پائین، میوسین میانی و سنگهای آن از جنس سنگهای آذرین اسیدی متوسط می‌باشد و از گدازه‌ها و نهفته‌های رسوبی می‌باشد. اختلاف بالاترین نقطه آن با پائین‌ترین نقطه 60 متر می‌باشد.

         اماکن باستانی شهر سرعین
  • تپه باستانی آناهیتا در داخل شهر سرعین
  • آتشكده آذر فریق در 5 كیلومتری شهر سرعین
  • دهكده صخره ای ویند كلخوران در فاصله 4.5 كیلومتری شهر دهكده سنگی و زیر زمینی ویند كلخوران
  • غار و پناهگاه زیر زمینی گلستان در فاصله 12 كیلومتری شهرستان نیر
  • معماری های صخره ای گنزق در 3 كیلومتری شهر

آخرین مطالب
 
-------------------------------------------

مارا در گوگل محبوب کنید