تبلیغات
آذربایجان - آری ما آنقدر بزرگ هستیم که حسادت کنید/ نظر قرآن کریم و پیامبران و معصومین در مورد حسادت
انسان هروقت به آذربایجان نگاه می کند عزت و افتخار می بیند.(مقام معظم رهبری)
تاریخ : چهارشنبه 19 تیر 1392
نویسنده : وطنیم ایران
آری ما آنقدر بزرگ هستیم که حسادت کنید/ نظر قرآن کریم و پیامبران و معصومین در مورد حسادت

http://www.traxtorchi.ir/images/newspost_images/hesadat.jpg

منبع: اختصاصی Traxtorchi.ir - Samburan:
حسد یکی از زشت‌ترین و قبیحترین خصلتهایی است که در هر جامعه‌ای دیده می‌شود. عده‌ای همه چیز را برای خود می‌خواهند. از آسایش و یا پیشرفت دیگران ناراحت می‌شوند. خودخوری می‌کنند و رنج خود را بصورت آزار دادن ، بدگویی و کار شکنی کردن ابراز می‌کنند. به جای اینکه بکوشند تا خودشان هم پیشرفت داشته باشند ، می‌کوشند تا دیگران را ساقط کنند و از ارزش بیندازند. این واکنش همان حسد است که خصلتی ناپسند و نکوهیده است.

کار حسد ممکن است به جایی برسد که حتی برای زوال نعمت از شخص ، محسود خود را به آب و آتش زده و او را نابود کند. چنانچه نمونه‌اش در داستانها و تاریخ معروف است. در نکوهش حسد همین بس که نخستین قتلی که در جهان واقع شد از ناحیه قابیل نسبت به برادرش هابیل بود که بر اثر انگیزه حسد چنین اتفاقی افتاد.حسد نشانه چند نوع کمبود است.

افرد حسود خودخواه هستند و همه چیز را تنها برای خود می‌خواهند.

کم ظرفیت و زبون هستند و گرنه در برابر مقام یا پیشرفت یا امتیازاتی که دیگران بدست می‌آورند، خود را اینچنین نمی‌بازند.

کوردل و کوته بین هستند و به همین دلیل دیگران را نمی‌بینند، فکر نمی‌کنند که دیگران هم حقی دارند و باید به جایی برسند.

متجاوز هستند و حاضرند به طرف ضربه بزنند و حیثیت و آسایش او را به خطر بیندازند تا به خیال خود عقده و کمبودی را که در خود می‌یابند بگشایند.

شخص حسود در روایات معصومین

امام باقر علیه‌السلام می‌فرماید : «اِنَّ الحَسدَ ایَاکُلَ الایمانَ کَما تَاکُلَ النّارَ الحَطَب ؛ حسد ایمان را می‌خورد همانگونه که آتش هیزوم را» (کافی _ ج 2)

پیامبر عظیم الشان اسلام در این باره می‌فرماید : «خداوند به موسی بن عمران فرمود : مبادا بر مردم حسد بری ، درباره آنچه من به آنها داده‌ام از فضل خودم. چشمانت را به دنبال آن دراز مکن و دل خود را به دنبال آن روانه مساز، زیرا آنکه حسد برد نعمت مرا بد داشته و از آن قسمتی که میان بنده‌هایم کردم، جلو گرفته و هر که چنین باشد من از او نیستم او هم از من نیست» (کافی _ ج 2)
امام جعفر صادق علیه‌السلام می‌فرماید : «اصول الکُفر ثَلاثَه :الحرص و الاستکبار و الحسد ؛ اساس کفر سه چیز است : حرص ، تکبر و حسد» (کافی _ ج 2)

حضرت علی علیه‌السلام فرمود : بخیلان و حسودان لایق مصاحبت و همنشینی نیستند و همین در وصف حاسدان بس است که حق تعالی فرموده است : «و مِن شَرِّ حاسِدٍ اِذا حَسَد» پس از شر حاسدان و بخیلان پناه به رب جلیل بریم و بخل نکنیم و حسد بر کسی نبریم که اول گناهی که در آسمان و زمین کرده شد، حسد و بخل بود که شیطان در آسمان به آدم علیه‌السلام حسد برد و به لعنت خدا گرفتار شد.

(حال دوستان و هواداران تیراختوری ما به خود افتخار میکنیم که آنقدر بزرگ شده ایم که اینگونه از روی حسادت و کینه به پیشرفت روز به روز ما در عرصه ی فوتبالی سنگ اندازی شود اما به یاد داشته باشیم که همدلی و در صحنه بودن ما هواداران بزرگ تیراختور و قدم به سوی قهرمانی میتواند شعور حسودان را بیش از پیش مورد حمله قرار داده و آنها را نابود سازد.

ما بیش از این هم انتظاری نداشتیم و اگر غیر از این بود باید تعجب میکردیم و وقتی انتظاری نمیرود به جای ناراحتی از دست آنها خوشحال باشیم که موفق بوده ایم و باز هم خواهیم بود.

حال قرعه کشی را دست مالی کنید و برترین ها را از میان خودتان انتخاب کرده و خودتان هم تشویقشان کنید مهم اینست که در درون خود از شدت حسادت در امان نیستید و با این اعمال میخواهید خودتان را آرام سازید اما امیال حسادت و کینه و چشم ندیدن تیمی همچون تیراختور بیشتر از اینها شما را اذیت خواهد کرد و هر قدر که بیشتر اذیت میشوید ما بیشتر و بیشتر به خود میبالیم و شما را بیش از پیش کوچک میبینیم )

یا حقآخرین مطالب
 
-------------------------------------------

مارا در گوگل محبوب کنید