تبلیغات
آذربایجان - آبدار شدن مهرانه رود؛ در محاق فراموشی+تصاویر
انسان هروقت به آذربایجان نگاه می کند عزت و افتخار می بیند.(مقام معظم رهبری)
تاریخ : یکشنبه 3 شهریور 1392
نویسنده : وطنیم ایران
 آبدار شدن مهرانه رود؛ در محاق فراموشی+تصاویر
 

شهریار نیوز: بیش از نیم قرن از احداث، طرح احیا و ساماندهی مهرانه رود شهر اولین ها می گذرد، ولی تبریزی ها همچنان چشم انتظار آبدار شدن این رودخانه هستند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و فرهنگی شهریار، خبرگزاری ایسنا در گزارشی به وضعیت بلاتکلیف آبدار شدن مهرانه رود پرداخت و نوشت: شهر تبریز از دیرباز در بسیاری عرصه ها و به ویژه در مدیریت کلان شهری، برای سایر شهرها به عنوان الگوی برتر پاك‌ترین، تمیزترین، زیباترین و توسعه‌یافته‌ترین شهر ایران اسلامی معرفی می شود، به طوری که در جوامع داخلی و بین المللی شهر تبریز را به عنوان شهر اولین ها می شناسند، که به نظر می آید در طرح  مهرانه رود چندان موفق عمل نکرده اند.

http://shahryarnews.net/Uploads/2/PictureGallary/b2338.jpg
 * مهرانه رود، همچنان چشم انتظار مایه حیات

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه آذربایجانشرقی، بر همین اساس، یکی از آرزوهای دیرینه هر شهروند تبریزی، آبدار کردن مهرانه رود و یا همان مهران‌رود (قوری‌چای) بوده و هست، سرچشمه این رودخانه، دامنه‌های کوه سهند است که پس از ورود به تبریز در جهت شرق به غرب جریان پیدا می كند و در نهایت در ناحیه شمال‌غربی تبریز و در پیرامون فرودگاه به تلخه‌رود می‌ ریزد.

 بدون شک، امروزه زیباترین و مدرن ترین شهر های جهان در کنار رودخانه ها شکل گرفته اند که در جذب توریسم، کمک به تلطیف هوا، ایجاد سلامت روحی و روانی شهروندان، ایجاد اشتغال، تامین آب فضاهای سبز حاشیه شهر ها، تقویت روحیه نشاط و شادابی مردمان آن منطقه، زیباتر شدن چهره شهرها و ... نقش تعیین کننده ای داشته و این در حالی است که مهرانه رود در شهر تبریز، هنوز چشم انتظار نگاه ویژه مساعدت مسئولان و همت والای متولیان اجرای این طرح به سر می برد؟ که فکری برای رفع عطش و تشنگی «شاهرگ حیاتی شهر اولین ها» داشته باشند؟!

 * مهرانه رود از شدت تشنگی توفانی است

 از سوی دیگر، در صورت آبدار شدن این رودخانه در شهر تبریز، می توان حیات دوباره به شهر اولین ها بخشید و از سوی دیگر، این شهر نیز تبدیل به زیبا ترین و بهترین شهر جهان برای زندگی می گردد.

 حال پرسش مهمی که در این خصوص مطرح است اینکه، دست اندرکاران، مسئولان و متولیان اجرای این پروژه چرا به عظمت و ظرفیت های این طرح کم توجهی می کنند و برای به ثمر رسیدن این طرح، امروز و فردا می کنند و چرا در این مورد هزینه های لازم صورت نمی گیرد؟!

 با وجود این همه اما و اگرهایی که در زمینه طرح احیاء، ساماندهی و آبدار کردن مهرانه رود در طول بیش از هفت دهه مطرح شده و یا می شود، ولی به نظر می رسد، برخی مسئولان مهم‌ترین طرح زیر بنایی شهر اولین ها را فراموش کرده اند که این روزها از شدت تشنگی توفانی است و این رودخانه همچنان با چشیدن طعم تشنگی، در انتظار اقدامات اجرایی و راهبردی مسئولان به سر می‌برد.

 * آیا مهرانه‌رود تبریز، زاینده‌رود دوم ایران می شود

 هنوز سوالات بی شماری در این خصوص مطرح بوده و هست و اینکه کارشناسان و مسئولان چه نسخه ای را برای آبدار کردن این رودخانه پیچیدند؟ آیا مهرانه‌رود تبریزی ها زاینده‌رود دوم ایران خواهد شد و یا نه؟! آیا مهرانه رود، هم بعد از آبدار شدن به سرنوشت زاینده‌رود دچار خواهد شد؟

 به همین اعتبار، اینکه شهر تبریز با این همه ظرفیت و پتانسیلی که از آن نام برده می شود، آیا مستحق داشتن یک رودخانه پر آب داخل شهری را ندارد؟

 بسیاری از سوالات دیگر و اینکه مسئولان و دست اندرکاران اجرای این طرح باید بیش از گذشته تلاش نمایند و گوش به زنگ باشند که از احداث، طرح احیاء و ساماندهی مهرانه رود در شهر اولین ها بیش از نیم قرن می گذرد و بعد از گذشت بیش از دو یا سه دهه دیگر، این پروژه یک قرنه خواهد شد.

 نکته قابل تامل دیگر اینکه، دست اندرکاران، مسئولان و مدیران شهری باید ضمن توجه به زیرساخت‌های رفاهی و گردشگری یک شهر و یا منطقه باید با مشارکت یکدیگر و همدلی به بهترین نحو از ظرفیت‌ها و پتانسیل های موجود استفاده کرده و آنها را به قابلیت‌های اجرایی برای رفاه، آرامش، امنیت، نشاط و شادابی مردم آن منطقه و شهر بکار بگیرند.


 * آبدار شدن مهرانه رود؛ در محاق فراموشی

 در همین حال، خلیل فرامرزی، بازنشسته و ساکن چای کنار بلوار منجم در گفت و گو با خبرنگار ایسنا ضمن تقدیر از عمکرد شهرداری در این ارتباط،  با بیان اینکه در گذشته این رود خانه محلی برای انتشار آلودگی های زیست محیطی و تجمع حیوانات موذی ناقل بیماری های واگیر بود، می گوید با ساماندهی و پاکسازی این تهدید، فرصتی برای توسعه زیرساخت های رفاهی، تفریحی و گردشگری شهر تبدیل شده است.

 توحید کاظمی، دانشجو و شهروند ساکن یکی دیگر از محلات چای کنار این رودخانه نیز ضمن انتقاد از عملکرد برخی از دستگاه ها و سازمانها در این باره به خبرنگار ایسنا می گوید، هر از چند گاهی مسئولان خبر آبدار کردن مهرانه رود را از سوی رسانه ها منتشر می کنند، ولی تا به امروز این طرح عملیاتی نشده و مثل اینکه مسئولان آن را فراموش کرده اند.

 * مهرانه رود، ماه عسل شهر اولین ها می شود

 موسی نظری، شهروند دیگر تبریزی نیز معتقد است که شهرداری تبریز در سال های اخیر گام های موثری را برای پاکسازی و زیبایی شهر تبریز انجام داده که یکی از این طرح ها همین ساماندهی مهرانه رود است که بستر لازم را برای ایجاد زیرساخت‌های رفاهی و گردشگری در این منطقه از شهر فراهم آورده است.

 فاطمه نظری، شهروند تبریزی ساکن کوی میر داماد هم نصب تجهیزات و امکانات ورزش صبحگاهی، ایجاد باند ویژه دوچرخه سواری، اجرای طرح های فضای سبز، نورپردازی، ایجاد زیر ساخت های رفاهی و تفریحی و اجرای طرح های مبلمان در حاشیه این رودخانه را از جمله اقدامات خوب شهرداری در طرح ساماندهی مهرانه رود  بیان می کند و بر این باور است که با همکاری سایر دستگاه ها و سازمان های متولی و به ویژه خود شهروندان تبریزی بهتر از اینها می توان به زیبا سازی این منطقه و به ویژه شهر تبریز کمک کرد و این رودخانه را به ماه عسل شهر اولین ها تبدیل نمود.

 * حال و روز مهرانه رود خوش نیست

 از سویی، شهروندان تبریزی از حال مهرانه رود گفتند که این روزها حال خوشی ندارد، نکته در خور تامل دیگر در این راستا اینکه، اظهار نظر و ارایه دیدگاه های برخی از مدیران و مسئولان استانی و به ویژه دست اندرکاران اجرای این طرح است که همه متفق القول هستند که اجرای آن برای شهر اولین ها خوب و مثمرثمر بوده، ولی چرا آبدار کردن این رودخانه محقق نشده است ﻛﻪ ﺑﻪ ﻛﻨﻜﺎش و ﺑﺮرﺳﻲ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﻧﻴﺎز دارد.

 بر همین اساس، احمد علیرضا بیگی، استاندار آذربایجان شرقی، اجرای طرح آبدار کردن مهرانه‌رود را موجب زیباتر شدن چهره شهر تبریز و تقویت روحیه نشاط و شادابی مردم بیان می کند و می گوید،" قطعا با اجرای این طرح، بافت پیرامونی مهرانه‌رود نیز تحت تاثیر قرار گرفته و منجر به سرمایه‌گذاری های مختلف از جمله در حوزه گردشگری خواهد شد."

 محمدحسین فرهنگی، نماینده مردم تبریز، اسكو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی هم ضمن تأکید بر لزوم ساماندهی مهرانه رود از سوی مسئولان شهری و استانی گفته که" طرح آبدار كردن مهرانه رود باید با هماهنگی ارگان‌های ذیربط با سرعت پیگیری شود، چرا كه علاوه بر زیباسازی شهر و جذب گردشگر در زمینه تلطیف هوای تبریز نیز مؤثر است.این کار، موضوع مصوبه هیأت دولت در شهر تبریز نیز هست، ولی به علت تعلل مسئولان سال‌ها به تأخیر افتاده است. البته باید از شهرداری تقدیر کرد که با توجه به منابع محدود خود، ساماندهی را به خوبی پیش برده است."

 علیرضا منادی، نماینده مردم تبریز، اسكو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی نیز " با قدردانی از تلاش‌های شهرداری تبریز در ساماندهی و اتمام طرح بهسازی بستر مهرانه‌رود این امر را زمینه‌ساز افزایش ضریب بهداشت و سلامت محیطی و زیباسازی شهر ارزیابی می کند."
 

 * برخی مسئولان با مهرانه رود، نامهربان هستند

 شهردار تبریز هم اجرای طرح ساماندهی مهرانه‌رود در سال 85 و تبدیل مسیر 18 كیلومتری این رودخانه درون‌شهری از یك تهدید زیست محیطی به فرصت گردشگری و رفاهی تفریحی را نمونه بارز اقدامات عملی مدیریت شهری در حوزه مسایل زیست محیطی بیان می کند و می گوید" مدیریت شهری تبریز پس از گذشت 72 سال از احداث مسیل مهرانه‌رود توسط  حاج ارفع‌الملك جلیلی، شهردار وقت تبریز در سال 1313 در شرایطی تصمیم به ساماندهی و احیای آن گرفت كه به دلیل وضعیت اسفبار داخل مهرانه‌رود و تبدیل آن به مأمنی برای حیوانات و جانوران موذی و فاضلاب‌های شهری و زباله‌دانی، این مسیر به یك تهدید زیست‌محیطی برای شهر تبریز و شهروندان آن تبدیل شده بود."

 به گفته علیرضا نوین، "شهرداری تبریز در سال 85 با صرف اعتباری بالغ بر 300 میلیارد ریال موفق به ساماندهی و احیای بستر این رودخانه و تبدیل آن به یكی از جاذبه‌های رفاهی، تفریحی و گردشگری شهری تبریز شد، با این حال و علی‌رغم وعده دولتمردان مبنی تأمین اعتبارات مورد نیاز برای انتقال آب از سد شهید مدنی و آبدار كردن بستر این رودخانه، تاكنون این آرمان مردم شهر تبریز و البته وعده مسئولان دولتی جامه عمل نپوشیده و طرح آبداركردن مهرانه‌رود در حد شعار باقی‌ مانده است."

 ارسلان هاشمی، مدیرعامل آب منطقه ای آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه با انتقال آب از سد شهید مدنی، مهرانه رود آبدار می شود، گفته که" با آبدار شدن مهرانه رود علاوه بر زیبایی شهر، آب عبور داده شده از آن باعث لطافت هوای تبریز و ایجادآرامش در منطقه می شود."

 حبیب شیری آذر، عضو شورای اسلامی شهر تبریز هم با بیان اینکه" طرح آماده‌سازی و آبداركردن مورد توجه جدی اعضای شورای اسلامی شهر تبریز قرار دارد، گفته با عملی شدن این طرح، رودخانه قدیمی تبریز كه از شرق به غرب شهر كشیده شده است، دوباره جان می‌گیرد و یكی از آرزوهای دیرینه مردم تبریز جامه عمل خواهد پوشید."

 * مهرانه رود، چشمان غرق به تماشا را غرق خواهد کرد

 حال سئوالی که پیش می آید اینکه،کی مهرانه رود به شهر اولین ها سلام می کند و چشمان غرق به تماشا را غرق خواهد کرد؟ از سوی دیگر، باید توجه داشته باشیم آب مایه حیات جنبندگان و نباتات همواره در شكل گیری تمدن ها نقش بسزایی داشته، تا بدانجا كه كهن ترین تمدن های بشری در كنار رودخانه ها شكل گرفته اند.

 بدینسان، كارشناسان شهری و حتی زیست محیطی تلاش برای حفاظت از محیط زیست و به ویژه آب و خاک را گامی موثر برای توسعه پایدار شهرها و کشورها بیان می کنند. با این وجود با بررسی آیات، روایات و سیره اهل بیت (ع) روشن می شود که هیچ مکتبی به اندازه دین مقدس اسلام به طبیعت و محیط زیست اهمیت نداده است. چرا که فلسفه اصلی جهان آفرینش بر پایه نظم و عدالت بوجود آمده که در این راستا در قرآن کریم در آیه 30 سوره انبیاء بر اهمیت این امر تاکید شده است: " أَوَلَمْ یَرَ الَّذِینَ كَفَرُوا أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ كَانَتَا رَتْقًا فَفَتَقْنَاهُمَا وَجَعَلْنَا مِنَ الْمَاء كُلَّ شَیْءٍ حَیٍّ أَفَلَا یُؤْمِنُونَ. آیا كسانى كه كفر ورزیدند ندانستند كه آسمانها و زمین هر دو به هم پیوسته بودند و ما آن دو را از هم جدا ساختیم و هر چیز زنده‏اى را از آب پدید آوردیم آیا [باز هم] ایمان نمى‏آورند". و همچنین در مورد اهمیت آب و حفظ این مایه حیات جنبندگان و نباتات از جمله در آیه 7 سوره هود، آیه 5 سوره حج، آیه 24 سوره  قصص، آیه 48 سوره فرقان، آیه 9 سوره ق، آیه 4 سوره رعد و سوره نور آیه 45  سفارش شده است.

 * باید چشم انتظار شب های روشن ماند تا اینکه ...

 به هر حال آنچه در این راستا مهم به نظر می رسد، اینکه باید همگان برای به نتیجه رسیدن مهم‌ترین طرح زیر بنایی شهر اولین ها به همدیگر کمک نمایند، چرا که در صورت محقق شدن این طرح یعنی آبدار کردن مهرانه رود، بی تردید، این رودخانه به عنوان شاهرگ حیاتی و عامل اصلی طراوت، نشاط، عمران و آبادانی شهر تبریز است. بطوری که حرف و حساب کارشناسان، مسئولان، مدیران و حتی شهروندان تبریزی، اجرای طرح ساماندهی مهرانه‌رود و به تبع آن آبداركردن این رودخانه و در نهایت ایجاد جاذبه‌های تفریحی و گردشگری در طول مسیر مهرانه‌رود را از جمله دستاوردهای مهم شهر اولین ها بیان می کنند که به نوع خود در سطح منطقه و جهان بی نظر خواهد بود، ولی تا حالا چرا مسئولان ذیربط تن به این کار نمی دهند و روز به روز بر مدت اجرای این طرح افزوده می شود، جای بسی تأسف است که بماند.

 از سویی، اخیرا طی تحقیق و ارزیابی انجام شده توسط سازمان ملل متحد، شهر تبریز پیش از شهرهای تهران، اصفهان، شیراز، قم، ارومیه، مشهد و... به عنوان بهترین شهر برای زندگی در ایران شناخته شده و از دیر باز برای اهل سیاحت و تجارت در اقصی نقاط جهان این شهر نام آشنای است و به بیان دیگر شهر تبریز در گذشته و امروز در بسیاری از عرصه ها جزو شهر اولین های ایران بوده و هست، ولی چرا در اجرای موفق بعضی از طرح های زیر بنایی و راهبردی آن ناموفق عمل شده، باز هم جای بسی تأسف است که این هم پس بماند.


 * گزارش- موسی کاظم زاده -
 


آخرین مطالب
 
-------------------------------------------

مارا در گوگل محبوب کنید