تبلیغات
آذربایجان - بولوت تاکید کرد: اتمام هر چه سریعتر جاده مرز رازی خوی/ زبان و ادبیات ترک در اورمیه راه اندازی شود+عکس
انسان هروقت به آذربایجان نگاه می کند عزت و افتخار می بیند.(مقام معظم رهبری)
تاریخ : چهارشنبه 20 شهریور 1392
نویسنده : وطنیم ایران

بولوت تاکید کرد: اتمام هر چه سریعتر جاده مرز رازی خوی/ زبان و ادبیات ترک در اورمیه راه اندازی شود+عکس

ارومیه - خبرگزاری مهر: سرکنسول جدید ترکیه در ارومیه خواستار اتمام هر چه سریعتر جاده مرز رازی خوی در مقابل مرز کاپی کوی ترکیه شد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد بلوت صبح یکشنبه در جریان دیدار با استاندار آذربایجان غربی ضمن تاکید بر لزوم اتمام هر چه سریعتر جاده مرز رازی در مقابل کاپی کوی ترکیه، افزود: با اتمام این جاده سطح مبادلات تجاری و بازرگانی بین دو کشور نیز افزایش می یابد.

وی با اشاره به بازسازی مرز اسن دره در مقابل مرز سرو در ارومیه، اظهار داشت: رفع مشکلات و ناهماهنگی های مرزی بین دو کشور اولویت اصلی ماموریت من در ارومیه بوده که امیدواریم با همکاری استانداری و دستگاه های اجرایی مرتبط شاهد بهبود زیرساختهای لازم در مرز ها باشیم.

سرکنسول جدید ترکیه در ارومیه همچنین با اشاره به روابط و مناسبات فرهنگی ترکیه و آذربایجان غربی، ادامه داد: پیگیری و ایجاد مناسبتهای فرهنگی مختلف نیز جزو اولویتهای کاری بوده که امیدواریم موضوعات فرهنگی نیز در کنار مباحث اقتصادی و ... مورد توجه دو طرف باشد.

بلوت با اشاره به دفن 823 سرباز ترک در روستای چیچک از توابع شهرستان سلماس، ادامه داد: سال گذشته سفیر ترکیه در ایران نامه ای در این راستا به استانداری آذربایجان غربی نوشته بود که متاسفانه پاسخی در این رابطه از ایران داده نشده که منتظر پاسخ به این نامه هستیم.

وی از انجام پیگری های لازم برای راه اندازی رشته زبان و ادبیات ترک در دانشگاه ارومیه نیز خبر داد و یادآور شد: با توجه به آذری بودن زبان مردم آذربایجان غربی امیدواریم با راه اندازی این رشته شاهد استقبال مردم باشیم.

آذربایجان غربی در شمال غربی ایران تنها استان هم مرز زمینی ایران با ترکیه بوده که با 5 استان قارص، حکاری، ایغدیر، وان و آغری ترکیه بیشاز 500 کیلومتر مرز مشترک داشته و هم اکنون 3 مرز و گمرک رسمی بازرگان ماکو، سروی ارومیه و رازی خوی در مرزهای دو کشور فعال هستند.
آخرین مطالب
 
-------------------------------------------

مارا در گوگل محبوب کنید