تبلیغات
آذربایجان - اهالی فرهنگی که تیشه به ریشه فرهنگ این مرزو بوم می زنند!
انسان هروقت به آذربایجان نگاه می کند عزت و افتخار می بیند.(مقام معظم رهبری)
تاریخ : یکشنبه 28 اردیبهشت 1393
نویسنده : وطنیم ایران

اهالی فرهنگی که تیشه به ریشه فرهنگ این مرزو بوم می زنند!
از عصاره موسیقی قرن و سفیر فرهنگی تا نماینده ایران در جشنواره کن

تا هنگامی که انفعال و بی توجهی مسئولین پابرجا باشد نمی توان به اعتلای فرهنگی جامعه امیدوار بود. هر چند تلاشها و مجاهدتهای فرهنگی به صورت خودجوش از سوی مردم صورت گیرد و هر چند سال، سال عزم و اراده برای مدیریت فرهنگی باشد.
سرویس فرهنگ و هنر آناج، بر خلاف تصور عامه فرهنگ تنها جزئی از رفتار، آداب و رسوم زندگی را شامل نمی شود بلکه در نگاهی فراتر تمامی جهات زندگی را در بر می گیرد و موارد ذکر شده تنها بخش های قابل ملموس آن است. بر همین اساس سخن گفتن در رابطه با فرهنگ و موارد پیرامون آن به دانشی فراگیر و نگاهی وسیع نیاز دارد.

هر زمان مقام معظم رهبری در پیام های خود نکاتی را قرار می دهند به دلیل وجود ضعف در آن حوزه ها است و ایشان با نامگذاری سال جاری با عنوان اقتصاد، فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی در واقع کاستی های این دو عرصه مهم را متذکر شدند. در همین راستا  می طلبد با آسیب شناسی فرهنگ نسبت به تحقق شعار سال گام های جدی برداریم..

هشدار رهبری از گذشته تا به امروز

رهبر انقلاب به عنوان سکاندار اصلی نظام با بینش و معرفت عمیقی که داشتند از گذشته مسئله فرهنگ را مورد توجه قرار دادند و در خطر بودن فرهنگ اسلامی را همواره به مسئولین و مدیران ارشد کشوری گوشزد می نمودند.

متاسفانه در دولت های قبل، شاید به صورت بارزتر و ملموس تر در دولت اصلاحات گام های اساسی در راستای تخریب فرهنگ کشور برداشته شد و مسیر را برای برنامه ریزی بیشتر دشمنان هموار کرد.

غفلت مسئولین کار را به جایی رساند که امروز شبکه های ماهواره ای با ساخت فیلم های کاملا ایرانی و جذب حداکثری مخاطب در راستای تغییر سبک زندگی فردی و اجتماعی ایرانیان گام های موثر و اساسی برداشته اند که ما حصل آن را در زندگی های روزمره ی اطرافیان خود می بینیم.


تا هنگامی که انفعال و بی توجهی مسئولین پابرجا باشد نمی توان به  اعتلای فرهنگی جامعه امیدوار بود. هر چند تلاشها و مجاهدتهای فرهنگی به صورت خودجوش از سوی مردم صورت گیرد و هر چند سال، سال عزم و اراده برای مدیریت فرهنگی باشد.

سفیران فرهنگی ایران پس از انقلاب اسلامی
 
زمانی که آقای روحانی به عنوان نامزد انتخابات 92 از شجریان به عنوان هنرمند بزرگ یاد کرد و او را عصاره موسیقی قرن و سفیر فرهنگی کشور دانست، معلوم بود که باید منتظر نوآوری های دیگری از این دست در عرصه فرهنگ و هنر باشیم.(1)

سفیر فرهنگی ایران در کنار خواننده لس آنجلسیوقتی فیسبوک مهم ترین دغدغه مسئولین ارشد فرهنگی می شود.

گویا قرار بود آزادی هایی از جنس اصلاحات را در عرصه های گوناگون فرهنگی هنری به وقع بپیوندد و چهره ای جدید را به نمایش بگذارد. تا جایی که پس از روی کار آمدن دولت یازدهم بحث فیس‌بوک به یکی از موضوعات روز کشور تبدیل شد. با توجه به حضور فعال برخی مسئولان دولت یازدهم در فیس‌بوک، دیگر نمی‌شد آن را نادیده گرفت. جنتی در رابطه با رفع فیلترینگ فیس بوک اظهار کرد: "به هر حال من شخصا با مجموعه‌ای فرهیختگان در کشور اعتقاد داریم که نمی‌توانیم افراد را در محیطی محدود محصور کنیم و ادعا کنیم هیچ ارتباطی با دنیا نداریم و به بهانه حفظ ارزش‌های اسلامی جلو چیزی را بگیریم."


و در نظریه ای دیگر بر خلاف متن صریح فتوای بنیانگذار(2) انقلاب اظهار کردند که "ممیزی قبل از نشر را برمی داریم. خود ناشر وقتی روی کتابی سرمایه گذاری می کند که سه هزار تیراژ دارد، می داندکه اگر آن کتاب از چارچوب های قانونی خارج بشود سرمایه اش دچار مشکل و مجبور می شود صفحاتی از کتاب را تغییر بدهد تا با ضوابط منطبق شود."

این یعنی به بهانه دین نمی توانیم محیط فاسد و آلوده ای چون فیسبوک را بر فرزندان و خانواده های خود دریغ کنیم و از چاپ هر گونه کتاب با هر گونه محتوایی مخالفت داشته باشیم...!

فیلم فجر بعد از 35 سال به کجا رسیده است؟

گذشته از بحث فضای مجازی و عدم نظارت بر سایت ها در تولید محتواهای ضد ارزشی و مطبوعات، نشریه ها و کتب بحث فیلم و سینما نیز دور از نظر باقی نماند و جشنواره فیلم فجر که نماد فرهنگی انقلاب اسلامی ایران است امسال به عرصه ای جهت تبلیغ فیلم فارسی و تطهیر اصحاب فتنه مبدل شده بود و علی رغم تمام محدودیت ها و اعمال قدرت مدیریتی در انتها مردم با انتخاب شیار143 نشان دادند که بدون توجه بی تدبیری مدیران در صرف هزینه میلیاردی بیت المال برای تولید فیلم های مناسب برای جشنواره های آن ور آبی، مردم هنوز به ارزشهایشان پایبندند و خودشان از هنرمندانشان حمایت خواهند کرد.
 


نمایشگاه کتاب تهران به عنوان بزرگ ترین اتفاق فرهنگی کشور

چندی پیش با آغاز به کار نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ، روحانی در اظهاراتی عنوان کرد که "صاحبان فرهنگ نیاز به ارشاد و گشت ارشاد ندارند"

سخنانی نظیر بی‌نیاز دانستن صاحبان فرهنگ به ارشاد بی‌شک ناشی از تصمیم‌سازی "برخی عناصر منحرف" در بعضی دستگاه‌های فرهنگی است که حرف‌های خود را از زبان مسئولان بیان می‌کنند؛ حال آن‌که چنین سخنانی از زبان "مسئولانی که سوابق انقلابی هم دارند" بسیار عجیب است.

رهبری راضی نیستند نگذاریم زنان زیبا رو ظاهر شوند!!!

" یکی از آرزوهای من  این است که برای نجات فرهنگ کاری را انجام دهم برای اینکه در بحث فرهنگی وقتی در قشر سنتی پیرامون زن، آرایش زن، موسیقی و یا فیلم صحبت می‌شود جلسه را به هم می‌زنند و خیال می‌کنند که فرهنگ این است در حالی که این از هزارمین مسائل فرهنگ است. رهبری هم راضی نیستند که در سال فرهنگ ما دنبال این باشیم که کسانی که خوب می‌خوانند را از میدان به در کنیم و یا خانم‌هایی که قیافه زیبایی دارند را نگذاریم ظاهر شوند."

اینها تنها بخشی از سخنان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اسلامی ایران در رابطه با فرهنگ اسلامی است. مسلمأ چنین نگاهی وقتی به مراتب پایین دست می رسد، آنچه که نباید می شود و جامعه به حال و روز امروز در می آید.

هنرمندان ارزشی و غیر ارزشی نداریم!

مدتی پیش آقای روحانی در صحبت هایی دیگر، سعی در یکی دانستن هنرمندان و جدا نکردن هنرمندان ارزشی و غیر ارزشی داشت. مقوله ای که اتفاقا این روزها جلوه  بیشتری نسبت به گذشته گرفته است.

نمونه ای از یک هنرمند کاملا ارزشیبازیگر زنی(3) برای در آغوش گرفتن مسئولین جشنواره کن، غیرت و شرافت خود را به فروش می گذارد و بر گونه اش  بوسه می زند و هنرمندی ارزشی(4) برای ابراز اعتقادات ارزشی و باورهای مذهبی اش آنچنان مورد هجمه قرار می گیرد که تهدید به بایکوت شدن می شود و وسیله نقلیه اش مورد هجوم قرار می گیرد.

اینها تنها گریزی بر مسائل و مشکلات فرهنگی در مدت اخیر است که با تدبیر دشمنان بیدار از مدتها پیش آغاز شده است. مسئولین باید بدانند جامعه ای که رو به جلو می رود هم حجاب می خواهد و هم گشت ارشاد. بازیگرانش عده ای ارزشی هستند و عده ای دیگر بی تفاوت و شاید مغرض. در حقیقت به بهانه جذب مشتری، فروختن دین  به دنیا خطایی نابخشودنی است و با وجود چنین انفعالی از سوی مسئولان،  تبعاتی بالاتر از آن در راه خواهد بود. تبعاتی که بی حجابی های فضای مجازی را کم کم از پشت موتورها و درون ماشین ها  به خیابانها می کشاند و صاحبان این انفعال که  امروز اجازه برگزاری تجمع انتقادی به وضعیت  حجاب جامعه را نمی دهند، فردا معترضین را به  جرم بی شناسنامه نقد کردن حجاب، محکوم نیز می کنند.

مسئولین بدانند که وضعیت اسفبار جامعه امروز در رابطه با مسائل اخلاقی و حجاب و جایگزین شدن ضد ارزش ها به جای ارزش ها اگر بیش از این مورد غفلت واقع شود، دیگر جایی برای کار نخواهد ماند.
 

پ ن:

1. گناه شجریان عکس گرفتن کنار یک پیرزن 59 ساله یا یک دخترک تازه به دوران رسیده نیست؛ گناه شجریان حضور در تحریریه شبکه معاند و بهایی پرور و صهیونیستی بی بی سی فارسی و اتفاقاً عکس یادگاری گرفتن با عناصر فرقه ضاله بهاییت و صهیونیستی است ؛ گناه شجریان توهین به امام خمینی این احیاگر سترگ اسلام ناب محمدی در قرن بیستم و دمنده روح تکلیف و بیداری به مسلمانان و مستضعفان جهان است که در مصاحبه با رادیو آمریکا ابراز کرده است.

سفیر فرهنگی ایران در کنار علی همدانی خبرنگار مخصوص بی بی سی در امور حمایت از بهائیتامام در کتاب "المکاسب المحرمة" می‌فرمایند: «إنّ دفع‏ إضلال‏ الناس من الأمور ‏التی یهتمّ به الشارع الأقدس، فکیف یمکن القول بجواز بیع القرطاس ممّن یعلم أنّه ‏یکتب فیه ضدّ الإسلام و ردّ القرآن الکریم.» یعنی: جلوگیری از گمراهی مردم، از ‏اموری است که شارع مقدّس نسبت به آن بسیار اهتمام دارد. بنابر این چگونه ‏می‌توان فروش کاغذ را به کسی که می‌خواهد در آن کاغذها مطالبی ضد اسلام ‏بنویسد جایز دانست؟! (المکاسب المحرّمة، ج1، ص201)‏
3. لیلا حاتمی کیا در جشنواره فیلم کن
4.الهام چرخنده


منبع : http://anaj.ir/news/pages/92005آخرین مطالب
 
-------------------------------------------

مارا در گوگل محبوب کنید